Wzmacnianie i rozciąganie zginaczy bioder
Mięsień lędźwiowy większy, mięsień lędźwiowy mniejszy, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz mięsień biodrowy tworzą bardzo silną grupę mięśni zginaczy bioder. W dzisiejszych czasach rozciąganie zginaczy bioder wydaje się absolutnie niezbędne, a to ze względu na spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej.
Biurko, samochód, spanie na boku z podkulonymi nogami, rower – to wszystko źle wpływa na bohaterów tego wpisu. Z powodu siedzenia zginacze bioder skracają się i rotują naszą miednicę do przodu. Dochodzi do rozciągnięcia mięśni brzucha, przykurczenia mięśni w okolicach lędźwi oraz rozciągnięcia mięśni pośladkowych i grupy kulszowej.
Mogą pojawić się problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ból o okolicach brzucha i pachwin, a nawet kolan, nie wspominając o wpływie na sposób poruszania się, a więc i na trening.
Klasyczną metodą rozciągania zginaczy bioder, jest rozciąganie w klęku na jednym kolanie. To dobre ćwiczenie, ale jednowymiarowe, co ma swoje plusy i minusy. Pracujemy w nim tylko nad jedną rzeczą, czyli rozciągnięciem. Pamiętajmy, że tak mięsień przykurczony jak i rozciągnięty jest mięśniem osłabionym, więc samo rozciągnie nie zawsze jest wystarczające. W ćwiczeniu w klęku brakuje właśnie komponentu budowania siły w nowo odzyskanym zakresie ruchu. Musielibyśmy to ćwiczenie sparować z jakimś ćwiczeniem wzmacniającym zginacze bioder, np. z wznosami nóg do łokci w wiszeniu na drążku.
Ja proponuję alternatywę, nie tylko rozciągającą te mięśnie, ale również od razu je wzmacniającą w pracy ekscentrycznej lub ekscentryczno-koncentrycznej.
Rozciąganie zginaczy bioder – przebieg ćwiczenia:
- Wejdź w pozycję deski z kolanami na podwyższeniu (ławka, sofa, coś miękkiego pod kolanami).
- Miednicę ustawi w lekkim przodopochyleniu, żeby włączyć mięśnie brzucha i napiąć pośladki.
- Zacznij rozluźniać obręcz barkową oraz ramiona, aby grawitacja ściągnęła cię w dół.
- W tym czasie oporuj przy pomocy jednej lub dwóch nóg. Dobierz to w zależności od poziomu posiadanej siły (obserwuj przy tym pozycję lędźwi – jeśli zapadają się, prawdopodobnie wysiłek jest zbyt duży i nie jesteś w stanie utrzymać poprawnej pozycji. Dostosuj opór ramion).
- Jeśli pracujesz jedną nogą, wysuń drugą nogę i podkul ją lekko, co ustawi miednicę w bardziej naturalnej pozycji
- Gdy dojdziesz do maksymalnej dolnej pozycji, zacznij wracać, “składając się” w biodrach niczym scyzoryk. Zainicjuj ruch z bioder i nóg, a nie z barków i ramion. Trzymaj ramiona na tyle rozluźnione, na ile możesz.
To rozciągnie zginaczy bioder nie wymaga dodatkowego obciążenia. Grawitacja i skala RPE całkowicie wystarczy.
Kilka serii po 10 powtórzeń będzie jak znalazł, czy to w ramach całego siedzącego dnia, czy w ramach treningu, np. przed martwymi ciągami (generalnie warto to ćwiczenie sparować z wzmacnianiem rozciągniętych od siedzenia pośladów).
Dobrze działające i odpowiednio rozciągnięte zginacze bioder są potrzebne również we wspinaczce, bo to ich skrócenie jest jednym z powodów niepełnego wyprostu w biodrze, który jest potrzebne chociażby w dalekich sięgnięciach w pozycji bocznej, nie wspominając o bańkach.
Powyższe rozciągnie zginaczy bioder nie tylko sprytnie izoluje interesujace nas mięśnie, ale również działa na inne struktury ciała:
- wzmacnia mięśnie zębate
- poprawia mobilność w barkach
- poprawia siłę barków
- poprawia mobilność bioder
- wymusza pracę antyrotacyjną (w pracy na jednej nodze)
- wzmacnia mięśnie stabilizacji centralnej
Jeśli można tak wiele tematów załatwić jednym ćwiczeniem, warto po nie sięgnąć.
-
Pakiet: ekspander do palców + 3 pierścienie do masażu palców59,99 zł
-
Pakiet gotowych planów: Siła, moc i wytrzymałość siłowa74,80 zł
-
Produkt w promocjiPakiet: Indywidualny plan na 4 tyg, trening mentalny, konsultacja dietetycznaOriginal price was: 899,00 zł.799,00 złCurrent price is: 799,00 zł.