Ćwiczenie: stabilność barku z piłką
Ćwiczenie na mięśnie stożków rotatorów. Nazwa ta wymyślona przez rehabilitantów i fizjoterapeutów jest nieco od czapy, bo główną funkcją tych mięśni nie jest rotowanie ramienia. Mięśnie te mają trzymać głowę kości ramiennej centralnie w panewce, czyli przede wszystkim stabilizują. Jak wiadomo, u wielu wspinaczy głowa kości jest wysunięta do przodu, bo mięśnie stożków nie są w stanie z różnych powodów działać prawidłowo. Zobaczcie jak z piłką wypracować stabilność barku.
Ćwiczenie trochę podobne do armbara, ale nie trzeba do niego czajnika. Używa się piłki do pilatesu.
Przyjmujemy prosta pozycję:
- Głowa cofnięta
- Broda cofnięta
- Miednica zrotowana do tyłu (podkulona kość ogonowa)
- Dolne żebra ściągnięte w dół mięśniami brzucha.
- Klata wypięta
- Wciągamy głową kości ramiennej do panewki (czyli nie wysuwasz ramienia do przodu), prostą ręką naciskamy na środek piłki i zaczynamy pisać liczby, od 1 do 10.
Stabilność barku ćwiczymy w dwóch płaszczyznach:
- Stojąc przodem do piłki
- Stojąc bokiem do piłki
Niestabilna pozycja piłki powoduje, że mięśnie stożków muszą pracować praktycznie wszystkie na raz, niepewność ruchów piłki wymusza na nas większą pripriocepcję, a więc wyczucie pozycji, w jakiej znajduje się nasz bark. Tak więc nie tylko wzmacniamy stożki, ale też uczymy się czuć, co to znacyz mieć bark w poprawnej pozycji, scentrowany w panewce. Można na rozgrzewkę, można też na koniec treningu, ale wtedy priopriocepcja moze siadać z powodu zmęczenia oraz żony czekającej w domu.
Jeśli chodzi o moje wykonanie na filmiku , można też bardziej pilnować sztywnego korpusu, ale z drugiej strony, najważniejsze jednak jest ramię w panewce, a nie pancerny korpus, no i pewnie będziemy musieli robić ruchy o mniejszej amplitudzie.