Po co komu jeden but wspinaczkowy?


          Na portalach społecznościowych, w szczególności na fejsie, grasuje pewien osobnik, który proponuje sprzedaż… po jednym bucie wspinaczkowym. Jego ogłoszenia można znaleźć chociażby na grupie Giełda Sprzętu Wspinaczkowego. 
         Po cholerę komuś, kto nie jest Urkiem Carmoną,  jeden but wspinaczkowy? Wbrew pozorom, nie jest to takie głupie.

Urko, Climbing the present – Official Trailer [HD] from Urko_Documental on Vimeo.
Koszt pojedynczego buta to 35 zł + przesyłka. Przydatność:
  1.  Buty ścierają się nierównomiernie, a to dlatego, że najczęściej jedna noga jest dominująca, więc z niej wyprowadzamy większość ruchów. Najczęściej bywa tak, że przetrze się guma w jednym bucie, a w drugim jeszcze  ok. Za 35 zł możemy kupić nowy zamiennik przetartego buta. Najtańsze podklejenie pary butów, to 100zł. Szczególnie warto skorzystać z tej opcji, jeśli możemy kupić ten sam lub podobny model.
  2. Eksperymenty. Większość wspinaczy jurajskich w karierze przetestuje maksymalnie 5 rodzajów butów, zanim w końcu spróbuje Miury. ;) Kupno buta za 35 zł pozwala na tanie sprawdzenie nowego modelu, bez potrzeby inwestowania dużej kwoty. Nie jesteśmy pewni, czy podejdzie nam but mocno asymetryczny? Nie wiemy czy dany model będzie pasował pod naszą wybitnie szeroką/wąską stopę? Wtopa 35 złotych boli mniej, niż 450.
  3. Bywają ludzie, którzy mają różne stopy (oraz którzy mają dwie lewe ręce, ale dzisiaj nie o tym ;) ). Znam osobnika, którego lewa stopa różni się o 2 numery od prawej! Możliwość kupna jednego buta w ich wypadku to błogosławieństwo.
        O czym należy pamiętać? Odradzam wspinanie się w kompletnie różnych butach, np. jeden dopasowany, a drugi o 2 numery mniejszy, albo jeden klasyczny, drugi mocno asymetryczny. To może mieć wpływ na naszą technikę, możemy wdrukować sobie różne dziwne schematy ruchowe, więc  tego typu eksperymenty ograniczamy raczej do niezbędnego minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.