Recenzja: Wspinaczka Praktyczny podręcznik
Sezon skalny można uznać za otwarty! W weekend ma być nawet zbyt ciepło na wspinanie. 😉 Kursy skałkowe startują z kopyta, trendują na YouTube filmy dotyczące przewiązywania na stanowisku, więc tym bardziej pozytywną informacją jest nowe wydanie podręcznika Johna Longa: Wspinaczka Praktyczny podręcznik. Na dodatek tak się miło składa, że jest on objęty patronatem Wspinaczki po trzydziestce. 😀
John Long jest wspinaczek z pokolenia i ekipy tzw. Stonemasters, a więc działające głównie w Yosemitach grupy, do której należeli między innymi John Bachar, czy Lynn Hill. Do wielu osiągnięć wspinaczkowych Longa zalicza się pierwsze jednodniowe wejście na jedną z najważniejszych dróg wspinaczkowych w Ameryce Północnej, drogę The Nose o długości ponad 900 metrów na El Capitan, w 1975 r. z Jimem Bridwellem i Billym Westbayem.
To właśnie z tego przejścia pochodzi to słynne zdjęcie:
Long był również popularyzatorem solowania, a więc wspinania się bez liny, czym zaraził Johna Bachara, późniejszego mistrza tej formy skalnej działalności.
Nie tylko big wall czy żywcowanie było domeną Longa, ale również bouldering. Na spółkę z Bacharem powtórzyli wiele klasyków Johna Gilla. Autor zainspirował całe pokolenie wspinaczy w całych Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Pomógł w upowszechnieniu boulderingu w ogóle, a w szczególności cenił sobie „High Balling” (wysokie baldy), jako ważny i ekstremalny wyraz tradycyjnej wspinaczki.
Nade wszystko John Long jest autorem prawie 20 książek o tematyce wspinaczkowej, między innymi całej serii Climbing How To, do której właśnie należy omawia dzisiaj pozycja – Wspinaczka Praktyczny podręcznik.
Wspinaczka Praktyczny podręcznik – co znajdziesz w poszczególnych rozdziałach
Na ponad 300 stronach podręcznika Wspinaczka, praktyczny podręcznik, podzielonych na 10 rozdziałów, autor zawarł masę praktycznych informacji.
Rozdział 1. Gra wspinaczkowa, zawiera podstawowe informacje dotyczące wycen, definiuje to, czym w ogóle jest wspinaczka klasyczna, czy omawia podstawowy sprzęt.
Rozdział 2. Umiejętność wspinania się w płytach, omawia technikę pracy nóg czy sposoby łapania chwytów oraz omawia rodzaje terenu wspinaczkowego.
Rozdział 3. Umiejętność wspinania się w rysach, długa część książki, z której dowiecie się wszystkiego co najważniejsze o tej praktyce znienawidzonej przez wielu wspinaczy. 😉 Dowiecie się jak poruszać się w rysach o różnej szerokości, poznacie techniki rozporu, przeczytacie o specjalnych wymogach sprzętowych tych formacji.
Rozdział 4. Liny, punkty asekuracyjne i asekuracja to raj dla sprzętowych geeków. Taśmy, liny, węzły, karabinki, haki…, czyli wszystko to, bez czego wspinanie nie byłoby bezpieczne.
Rozdział 5 omawia stanowiska asekuracyjne. Dowiecie się z niego, jak ocenić kierunek szarpnięcia, jakie stanowisko zbudować i dlaczego takie, jak łączyć punkty, itd.
Rozdział 6. Sztuka prowadzenia, omawia pierwsze prowadzenie drogi. Dowiemy się tutaj m.in., jak asekurować, w jakim kierunku może nas szarpnąć podczas odpadnięcia wspinacza, czym są cruxy i jak sobie z nimi radzić, jakie są techniki prowadzenia, czy co robić ze strachem przed prowadzeniem. Jest również coś o wocofywaniu się i autoratownictwie.
Rozdział 7 omawia temat schodzenia i zjeżdżania z drogi.
Rozdział 8, niezbyt długi, dotyczy wspinaczki sportowej.
Rozdział 9 opisuje podstawy treningu wspinaczkowego. Dowiemy się z niego, czym jest buldering o jak go uprawiać, poznamy kilka specyficznych technik treningowych, przeczytamy co nieco o kontuzjach wspinaczkowych.
Ostatni, 10 rozdział to kilka stron nt odpowiedzialności i utrzymania się przy życiu.
To co mnie interesuje najbardziej, a więc rozdział dotyczący treningu, jest krótki, ale wg mnie to dobra decyzja autora. Gdyby chciał dobrze zająć się tym tematem, książka musiałaby mieć co najmniej 700 stron. Zamiast tego Long w podręczniku skupia się na tym, co jego kręci najbardziej, a więc na wszelkich tematach sprzętowo, węzłowo, stanowiskowych. To w tym tkwi największa siła tej pozycji. Jeśli interesuje cię wspinanie wielowyciągowe, na własnej asekuracji, Wspinaczka Praktyczny podręcznik jest pozycją dla ciebie. Świetnie przyda się jako uzupełnienie kursu lub praktyczne wprowadzenie do niego. Oczywiście nie zastąpi samego kursu wspinaczkowego.
Książka została wydana przez Wydawnictwo RM.