Recenzja: ACT in Sport. Improve Performance through Mindfulness, Acceptance, and Commitment
Recenzje książek o mentalu cz. 3: ACT in Sport. Improve Performance through Mindfulness, Acceptance, and Commitment Autorzy: James Hegarty, Christoph Huelsmann, Steven C. Hayes PhD
W dzisiejszym odcinku:
Trzecia część z cyklu książek o mentalu, czyli recenzja książki:
ACT in Sport: Improve Performance through Mindfulness, Acceptance, and Commitment Autorzy: James Hegarty, Christoph Huelsmann, Steven C. Hayes PhD
Wypełnij ankietę pod kątem warsztatów z treningu mentalnego:
https://forms.gle/FHVkoZoaan3z9tqR8
Podsumowanie odcinka ACT in sport
W dzisiejszym odcinku z cyklu książki o mentalu przedstawiam trzeci epizod, skupiający się na “Act in Sport: Improve Performance Through Mindfulness, Acceptance and Commitment” autorstwa Jamesa Hegartiego i Christofa Hülsmena. Książka, omówiona w kontekście dotychczasowych odcinków, kładzie nacisk na terapię zaangażowania i akceptacji w kontekście sportu ogólnie, ale niekoniecznie wspinaczki. Mimo to ćwiczenia które się w niej znajdują bardzo łatwo przenieść na grunt wspinania.
W tym podsumowaniu warto wspomnieć o czterech podstawowych punktach książki:
1. Nowe podejście do psychoterapii: ACT jako nowa modalność
“Act in Sport” wprowadza czytelników w świat Acceptance and Commitment Therapy (ACT), nowej modalności psychoterapeutycznej rozwiniętej na bazie terapii kognitywno-behawioralnej (CBT). Centralnym celem ACT jest rozwijanie psychologicznej elastyczności, umożliwiającej skuteczne reagowanie na różne sytuacje życiowe i sportowe. Tradycyjnie w podejściu ACT wyróżnia się poniższych 6 filarów:
2. Filary ACT: otwartość, świadomość i zaangażowanie
W książce autorzy prezentują nieco inne podejście. Wg nich klasyczne sześć filarów można zredukować do trzech: otwartość, świadomość i zaangażowanie. Otwartość oznacza akceptację i otwarcie się na to, co dzieje się tu i teraz. Świadomość obejmuje poznanie swoich wartości i zrozumienie, co jest dla nas ważne. Zaangażowanie to aktywne podejście do działań zgodnych z wartościami. Te trzy filary mają na celu rozwinięcie elastyczności psychologicznej, kluczowej dla sukcesu w sporcie, również we wspinaczce.
3. Defuzja poznawcza: klucz do radzenia sobie z myślami
Jeden z centralnych punktów książki to defuzja poznawcza, czyli umiejętność patrzenia na myśli jako na myśli, a nie absolutne prawdy. W kontekście wspinaczki, defuzja poznawcza staje się kluczowym narzędziem podczas stresujących sytuacji, takich jak wyjścia nad wspinkę czy wymagający TRAD. Autorzy proponują ćwiczenia, takie jak dziennik wzorców reagowania, które pomagają zwiększyć świadomość i kontrolę nad reakcjami na myśli. Jedno z ćwiczeń, jako darmową lekcję kursu Wspinaczkowy Trening Mentalny, możesz znaleźć pod tym linkiem.
4. Mindfulness: Kluczowy element wspinaczkowego sukcesu
W książce Act in Sport, mindfulness uważany jest za fundamentalny element, przynoszący istotne korzyści dla sportowców. Skoncentrowane praktyki uważności stanowią kluczowy punkt w rozwijaniu psychologicznej wydolności, wpływając korzystnie na elastyczność psychiczną, skupienie oraz zdolność radzenia sobie ze stresem. Mindfulness łączy się z defuzją poznawczą, umożliwiając skuteczne rozróżnianie myśli od faktów. Wspierając świadomość obecnego momentu i kontrolę nad myślami, mindfulness stanowi niezastąpioną umiejętność dla każdego wspinacza dążącego do osiągnięcia szczytowych wyników.
Podsumowując, “Act in Sport” to wartościowa lektura dla wspinaczy poszukujących nowatorskich podejść do rozwijania swojego mentalu. Książka nie tylko wprowadza w świat ACT, ale również dostarcza praktyczne ćwiczenia, które można zastosować w kontekście wspinaczki. Jej zrozumiały język i konkretne przykłady czynią ją dostępną dla szerokiego grona czytelników, niezależnie od doświadczenia w dziedzinie psychologii czy sportu.
W podcaście znajdziesz dokładne rozwinięcie poszczególnych punktów oraz kilka dodatkowych tematów, o których nie wspominałem w tym podsumowaniu.