Wspinaczkowy trening mentalny
„Mózg jest najważniejszym mięśniem we wspinaniu.”
Wolfgang Güllich
W świecie zawodowego sportu od dłuższego czasu wydaje się, że niewiele więcej da się z ludzkiego ciała wycisnąć tylko poprzez modyfikowanie metod treningowych. Na najwyższym poziomie sportowym różnice pomiędzy pierwszym a drugim miejscem to często kwestia milisekund. Aby uzyskać przewagę nad konkurentami sportowcy i naukowcy muszą wyprawiać się na inne tereny.
Po metodach treningowych świat sportowej nauki wyprawił się do świata dietetyki i suplementacji. Dzisiaj już nie dziwi nikogo dietetyka sportowa, a rola odpowiedniego nawadniania i odżywiania w sporcie jest oczywista.
Kolejnym krokiem, który wykonał świat sportu, jest przyjrzenie się roli umysłu. Czy aby pierwszego od drugiego miejsca nie oddzielają od siebie nie tyle odizolowane od wszystkiego możliwości ciała, co raczej coś tak nieoczywistego jak myśli? Dzisiaj rola umysłu jest równie oczywista, jak odżywiania i odpowiedniej metodologii treningu. Niedawne odkrycia neurologów dodatkowo potwierdziły, że nas umysł jest neuroplastyczny, co w uproszczeniu oznacza, że możemy się uczyć nowych rzeczy w zasadzie do końca życia.
Słowa Wolfganga Güllicha wydają się trafiać w sedno. Wspinaczka jest sportem szczególnie wymagającym odpowiedniej konstrukcji umysłowej. Poza prawidłami odkrytymi przez psychologów sportu, dochodzi jeszcze element zagrożenia, często wyolbrzymiany przez niewyszkolony lub nieświadomy umysł. Rola treningu umysłu we wspinaczce jest więc oczywista.
Trening mentalny ma jednak kilka poważnych ograniczeń. Najważniejszym jest to, że jego efekty nie są tak mierzalne, jak w przypadku treningu fizycznego. W tym drugim, jeśli z tygodnia na tydzień jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar lub wisieć na chwytotablicy z większym obciążeniem, od razu widzimy progres. W treningu mentalnym nie ma oczywistych miar.
Drugim problemem, przynajmniej dla niektórych, jest jego rozbudowanie i mnogość technik oraz narzędzi.
Dlatego właśnie powstał kurs: Wspinaczkowy trening mentalny.
Zapoznasz się w nim z poszczególnymi etapami treningu mentalnego, nauczysz się narzędzi najbardziej skutecznych we wspinaniu. Podaję je w pewnych odstępach czasu, aby dać czas na zastosowanie ich w praktyce. W ten sposób unikniemy wady pojawiającej się przy próbowaniu treningu mentalnego np. z książek, gdy osoba chcąca się go podjąć pierwsze co robi, to czyta książkę od dechy do dechy, aby potem już nigdy do tego nie wrócić. W tym kursie kolejne lekcje i zadania będą pojawiać się w odpowiednim momencie.
Kurs Wspinaczkowy trening mentalny składa się z 10 rozdziałów głównych, z których każdy ma od 2 do 8 lekcji. Całość zajmie ci około 100 dni. Starałem się nadać logiczną strukturę przekazywanej treści tak, aby kolejna lekcja bazowała na poprzedniej. Dlatego ważne jest przejście wszystkich lekcji po kolei, nawet jeśli wiąże się to tylko z przeczytaniem informacji i nie idą za tym żadne konkretne działania.
- Rozdział Przygotowanie wprowadzi cię w świat treningu mentalnego oraz tego kursu. Właściwie, to właśnie się w nim znajdujesz. Niedługo otrzymasz też pierwsze ważne zadanie do wykonania.
- W rozdziale Filary będziesz budować podstawy dla dalszej pracy. Może nie być dla ciebie niczym nowym, ale równie dobrze może stanowić spore emocjonalne wyzwanie. Wszystko zależy od tego na jakim etapie życia jesteś, jak podchodzisz do nakładania struktur na coś tak chaotycznego jak życie lub tak artystycznego jak wspinaczka. Przygotuj się na dużą ilość zapisków.
- Rozdział Cele to poniekąd rozwinięcie poprzedniej sekcji, jednak tym razem nie będziesz się zastanawiać, jak jest, ale gdzie chcesz pójść.
- Uważność jest podstawą sukcesu, nie tylko we wspinaniu, ale również w życiu w ogóle. Tego będę się starał dowieść w tym rozdziale, tego będę ciał nauczyć ciebie. Spodziewaj się wielu nowych narzędzi i dużej dawki pracy z twojej strony.
- Kolejnym rozdziałem jest Pewność, czyli cecha przydająca się w wielu sytuacjach. Warto ją rozwijać, ale nie trzeba popadać w przesadę, no chyba, że jesteś typem, któremu przesada służy.
- Pewność której nie towarzyszy Spokój, może zamienić się w krzykliwą arogancję. Zimna głowa jest potrzebna w sytuacjach stawiających nas na granicy strefy komfortu.
- Jeśli możesz sobie coś wyobrazić, możesz to osiągnąć, bo Wyobraźnia zawsze pojawia się przed działaniem. Skoro tak, będziesz się uczyć, jak rozwinąć tę cechę.
- Niekontrolowana wyobraźnia może wywołać Strach. Dlatego w tym rozdziale poznasz sposoby pracowania ze strachem i lękiem, który często towarzyszy naszym skalnym działaniom.
- Od rozdziału Podsumowanie możemy oczekiwać tylko jednego.
- Rozdział Bonus, czyli Technika 3O, to sprawdzona w boju przez moich podopiecznych metoda na szybkie obniżenie poziomu stresu. Nie raz ratowała ich na drodze wspinaczkowej lub zawodowej, pozwalając zachować zimną głowę i opanowanie. Jej zaletą jest prostota i szybkość działania.
Kurs Wspinaczkowy trening mentalny składa się głównie ze słowa pisanego, bo w tym czuję się najbezpieczniej, ale usłyszycie również mój głos w kilku lekcjach, np. w czasie prowadzonych medytacji. Możesz z nich korzystać, możesz nagrać własne odpowiedniki, albo znaleźć materiały nagrane przez inne osoby.
Będą również testy dotyczące kluczowych treści, ale nie przejmuj się: musiałbyś się bardzo postarać, aby ich nie zaliczyć. Testy będą raczej sposobem na utrzymanie twojej koncentracji na czytanym tekście.
W kursie znajdziesz sugestie odnośnie pomocnych aplikacji na smartfona. Nie musisz z nich korzystać, ale zachęcam, bo mogą być przydatne, dopowiadać pewne rzeczy, których nie udało mi się ująć w tym kursie, lub chociażby porządkować twoją pracę.