Niezbędny sprzęt – buty wspinaczkowe

Gdy już wiemy, że wspinaczka jest sportem, któremu chcemy poświęcić część naszego niezwykle cennego czasu, warto zastanowić się nad kupnem ekwipunku. Postaram się sukcesywnie opisywać kolejne jego elementy, ale nie będę się wgłębiał w temat za bardzo, bo o sprzęcie znajdziecie sporo informacji w odmętach sieci.
Moim zdaniem pierwszym zakupem powinny być buty. Dlaczego właśnie tak? Buty należą do intymnej części ekwipunku, co staje się oczywiste, gdy zobaczy się, że olbrzymia większość wspinaczy nie zakłada do nich skarpetek. ;) Dlaczego? Aby bardziej przylegały do stopy co pozwala na precyzyjniejsze poruszanie się po skale, szczególnie na niewielkich stopniach. W większości butów (szczególnie tych ze sztucznych materiałów) noga poci się dosyć mocno. Warto używać przeciwgrzybicznych i przeciwzapachowych sprajów. Skórzane buty oddychają lepiej, ale są też bardziej rozciągliwe, czego nie chcemy ze względu na wspomnianą wcześniej precyzję. Metodą prób i błędów w końcu sami odkryjecie co jest dla was ważniejsze.

buty wspinaczkowe

Jakie buty wspinaczkowe kupić? Moim zdaniem na początku powinniśmy kupić coś taniego. Po pierwsze nie wiemy do końca, czy wspinaczka jednak nie znudzi się nam po kliku miesiącach. Po drugie (najważniejsze!) początkujący najczęściej mają bardzo słabą technikę nóg, przez co szybko ścierają czubki butów wspinaczkowych. Guma z której zrobione są podeszwy cechuje się dużą przyczepnością i tarciem, ale jednocześnie szybką ścieralnością. Im słabszą mamy technikę, tym szybciej ścieramy gumę, więc kupno drogiego buta na początku to pewna strata pieniędzy. Nie dajcie się wkręcić starszym kolegom w sprzętowy wyścig zbrojeń. Na prawdę nie potrzebujecie LaSportivów lub FiveTenów za 400 zł i więcej. W zupełności wystarczą buty w granicach 200pln. Nie kupujcie też butów zbyt ciasnych. Nie słuchajcie znawców nakazujących wam kupić modele o 2 numery mniejsze. Buty dla początkującego powinny być albo idealnie dopasowane (mierzymy bez skarpetek), albo maksymalnie 1 numer mniejsze, choć sugeruję 0,5 numeru.

           Możecie kupić tanie Simondy w Deacathlonie. Uważam je za odpowiednie buty dla początkujących


Buty wspinaczkowe ubieramy tylko gdy chcemy przejść drogę. Odradzam chodzenie w nich w centrum wspinaczkowym, czy w skałach podczas odpoczynku. Niepotrzebnie je wtedy rozciągamy,  brudzimy, no i noga poci się niemiłosiernie. Na halę dodatkowo bierzmy ze sobą sandały lub obuwie sportowe.
A na koniec ciekawostka. Buty na pewno nie dla początkujących, ale pokazujące w jakim kierunku może iść wspinaczkowa technologia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.