Samoocena umiejętności mentalnych
Samoocena umiejętności mentalnych składa się z kilku części.
Każda część zawiera pięć punktowanych pytań o łącznej wartości maksymalnie dwudziestu pięciu punktów.
- Dokonując tej oceny, najlepiej jest przeczytać każde pytanie raz, a następnie natychmiast wybrać odpowiedź na podstawie ostatnich doświadczeń.
- Nie przesadzaj z analizą pytań i oprzyj się tendencji podawania nieprawdziwych wyników, stawiających cię w lepszym, ale nieprawdziwym świetle.
- Zaznacz odpowiedź, która najdokładniej opisuje Twój obecny sposób działania we wspinaczce, treningu i życiu codziennym.
Co robić z wynikami?
Wyniki zostaną ukazane na wykresie, od obszarów w których masz najwięcej kompetencji, to tych, w których upatrujesz swoich słabości. Przyjrzyj się tym obszarom po prawej stronie. Czy czujesz, że rzeczywiście odzwierciedla to stan rzeczywisty? Zapytaj partnera wspinaczkowego lub trenera, czy potwierdza wyniki testu.
Przyjrzyj się obszarom, w których masz najmniej punktów. To właśnie one dadzą ci najszybszy zwrot włożonego czasu i energii. Tam ukrywa się klucz do twojego szybkiego progresu wspinaczkowego.
Samoocena umiejętności mentalnych powinna być wykonywana regularnie, ale nie częściej niż co 3 miesiące, ponieważ umiejętności mentalne to nie jest coś, co jest łatwo mierzalne i co bardzo szybko się zmienia. Proces może trochę trwać szczególnie u osób już niemłodych, ale mimo to, umiejętności mentalne to coś, nad czym możemy pracować nawet do późnych lat.