Kręćcie się!

Możemy zobaczyć setki filmów pokazujących poprawną technikę ruchu, ale nic nam to nie da, jeśli nie będziemy potrafili tego odnieść do siebie. Skąd mamy wiedzieć co robimy źle? Czasami przeczuwamy, że coś spieprzyliśmy, albo że zrobiliśmy fajną serię przechwytów, ale właściwie dlaczego stało się jedno lub drugie? Możemy zapytać asekurującego, jednak to bywa zgubne, szczególnie gdy ktoś nie wie na co zwracać uwagę. Wspinaczka to specyficzny sport. Wspinacze wspinają się w różnym stylu. Czasami znajomi mówią mi, że wyglądałem jakbym walczył na drodze, podczas gdy ja czułem się pewnie i dobrze, innym razem nie są świadomi tego, że połowę przechwytów robiłem na odlotach. Ktoś musi z nami przewspinać sporo metrów skały, żeby jego spostrzeżenia były trafne. No chyba że mówią to starzy wyjadacze, trenerzy, dobrzy instruktorzy – ci niejedno widzieli, ale o takich niestety trudno.
coach's eye we wspinaczce

Jest na to sposób, zadziwiająco rzadko wykorzystywany w naszym półświatku. Pewnie dlatego, że źle się kojarzy. A szkoda.
Prawie wszyscy mamy telefon pozwalający nakręcić film lepszej czy gorszej jakości. Niewiele potrzeba, żeby osoba trzecia złapała na nim nasze przejście, a taki materiał będzie nieocenionym narzędziem, pozwalającym uświadomić sobie rzeczy, o których często nie mieliśmy pojęcia. Ja używam aplikacji Coach’s Eye w darmowej wersji, która ma kilka przydatnych opcji, np. możliwość rysowania na ekranie, puszczenie filmu w różnym tempie, czy porównania dwóch nagrań ze sobą. Jest wersja na iOS, Androida i WindowsPhona.

Nie musimy być fachowcami, żeby film przeanalizować. Uważam, że jeśli uda nam się wyłapać z nagrania jedną rzecz, to już będzie olbrzymi sukces i materiał, nad którym możemy popracować! Wraz z rozwojem naszej wiedzy, umiejętności, propriocepcji i świadomości wspinaczkowej nasze spostrzeżenia będą coraz trafniejsze.
Poniżej przykładowa analiza jakichś anonimowych wspinaczy. ;) Wrzuciłem napisy w Windows Media Playerze, czego oczywiście dla swoich potrzeb nie robię. Analiza zapewne mogłaby być dłuższa, bo materiał na pewno na to pozwala, ale nawet ta dało mi sporo do myślenia.

Na co zwracać uwagę? Na początek na najczęstsze błędy:
  1. Z jakich pozycji, jakich chwytów robione są wpinki?
  2. Czy wspinacz potrafi znaleźć pozycje odpoczynkowe?
  3. Czy jego tempo jest adekwatne? Czy idzie szybciej tam gdzie powinien? Czy nie spieszy się w terenie, w którym nie musi się spieszyć?
  4. Czy jest rozproszony?
  5. Czy ma duży wachlarz technik wspinaczkowych, a nad którymi musi jeszcze popracować?
  6. Czy pewnie stawia stopy, czy może je poprawia?

      Pytania można mnożyć. Dobrze jest wymyślić sobie jakiś schemat analizy, kilka kluczowych elementów, szczególnie jeśli wiemy, z czym mamy problem. Może się nawet okazać, że ten problem jest tylko w naszej głowie, a w praktyce wcale nie jest tak źle.

Aplikacji Coach’s Eye używam nie tylko do analizować przejść dróg, czy prób na baldach, ale również nagrywam i analizuję inne ćwiczenia, chociażby z żelazem. Używam jej nawet do analizy filmów przesłanych przez osoby, które skorzystały z indywidualnego planu treningowego. Film można do niej załadować z zewnątrz.

Na koniec pytanie konkursowe: Jaki jest pierwszy błąd na zamieszczonym wyżej filmie? :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.