Wspinaczka na wędkę

      Wspinaczka “na wędkę” to nic innego jak sposób asekuracji polegający na tym, że lina jest podwieszona na końcu drogi wspinaczkowej. Wspinający wiąże linę do swojej uprzęży, lina idzie do stanowiska asekuracyjnego u góry drogi, po czym wraca na dół do osoby asekurującej i przechodzi przez przyrząd asekuracyjny przymocowany do uprzęży asekurującego. Wspinający wspina się więc niejako “na wędkę”, choć lepiej oddaje to angielski zwrot “toproping”.

 

 

      To najbezpieczniejszy sposób asekuracji z czym wiąże się również komfort psychiczny wspinającego. Najczęściej stosowany w centrach wspinaczkowych, rzadziej w skałach ze względu na trudność z podwieszeniem liny. W centrach liny wiszą na stałe, w skałach ktoś musi je zawiesić. Poza tym przez środowisko wspinaczkowe ten rodzaj wspinaczki stosowany jest w zasadzie tylko do “patentowania” dróg, czyli do uczenia się przejścia trudnej drogi. Po “zapatentowaniu” drogę przechodzi się z “asekuracją dolną“. Kolejnym powodem do stosowania tego typu asekuracji jest nauka techniki ruchu wspinaczkowego, którą to należy przeprowadzać w bezpiecznym i nierozpraszającym otoczeniu, co wędka pomaga zapewnić.

 

 

       W niektórych rejonach na Zachodzie wspinanie na wędkę jest zabronione, ale ma to związek głównie z tym, że nieetyczni wspinacze używają do wędkowania stanowisk asekuracyjnych, które w zasadzie służą tylko do zjadu z drogi pokonanej z dolną asekuracją. Wytwarzane przez linę tarcie potrafi zniszczyć stanowisko zjazdowe. W polskim środowisku wspinaczkowym uruchomiono nawet akcję edukacyjną dotyczącą tego problemu.
Wspinanie na wędkę w środowisku wspinaczkowym jest uważane za “nieklasyczne”, a z osób notorycznie wędkujących czasami stroi się żarty i nazywa ich wędkarzami (w najlepszym wypadku ;) ). W wykazach pokonanych dróg żaden szanujący się wspinacz nie umieściłby dróg pokonanych w ten sposób. Dopiero wspinaczka z dolną asekuracją uważana jest za jedyną słuszną. Jednak w rozwoju każdego wspinacza wędka ma swoje zastosowanie, a dla celów rekreacyjnych jest wręcz idealna, ponieważ pozwala na bezpieczną i nieskrępowaną zabawę.

2 komentarze do “Wspinaczka na wędkę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.